Téli Hortobágy

olaj, farost, 80×100 cm
1984

Téli Hortobágy

Égerházi Imre festészetének egyik legfontosabb témája a nagy magyar Alföld, ezen belül a Hortobágy volt. Sok száz kiváló festményt készített a Hortobágyon és ezekből számos viseli is címében a Hortobágy szót. 1982-től újraszervezte a 20-as években először működött hortobágyi művésztelepet, Hortobágyi Alkotótábor néven. Vezetése alatt a festőművészeket, grafikusokat és fotósokat foglalkoztató tábor nemzetközi szinten is elismert művészkolóniává nőtte ki magát. A megszokottól eltérően az alkotótábor nem nyáron, hanem február 15. és március 15. között, kéthetes turnusokban fogadta a művészeket. Természetesen a szervezési feladatok mellett Égerházi Imrének is volt lehetősége szebbnél-szebb alkotásokat készíteni a rónaságról. A különleges hortobágyi kilenclyukú híd szinte az egyetlen építészeti nevezetessége a tájnak és ezért az itt dolgozó alkotók rendszeresen megfestik.

Az 1984-ben született Téli Hortobágy c. festményen is a kilenclyukú híd hídfeljárója, valamint a híd boltívei alatt tükröződő Hortobágy folyó vize látható. Az alkotás képi világában Égerházi Imre 80-as éveire jellemző kékes, szürkés, barnás színkombináció dominál. A festmény kompozíciós értékeit tekintve a művész egyik kiemelkedő alkotása a teljes életművet tekintve. Égerházi Imre is tudta ennek jelentőségét, így nem véletlenül választotta be abba a 100 festményből álló gyűjteménybe, melyet Hajdúhadháznak ajándékozott.

A Djabe zenekar Égerházi Imre képeire komponált Táncolnak a Kazlak c. lemezének anyagában is megtalálhatjuk a Téli Hortobágy c. festményt és zeneszámot.

A festmény Hajdúhadház tulajdona, az Égerházi Imre Emlékházban tekinthető meg.