Gyergyószárhegyi templom

olaj, farost, 60×72 cm
1993

Gyergyószárhegyi templom

A Gyergyószárhegyi templom c. festmény 1993-ban készült. Égerházi Imre festészetében kisebb kihagyásokkal folyamatosan domináltak az erdélyi témájú festmények. A 70-es évek elején elsősorban a gyimesi tájakat és embereket festette, a 90-es években inkább a gyergyói tájak domináltak. Ennek egyik oka, hogy művészi szervező tevékenysége során, mint a határon túli magyar művészek egyik fő magyarországi patrónusa, a 80-as évek második felében felvette a kapcsolatot a Zöld Lajos vezette Gyergyószárhegyi Alkotótáborral. Égerházi Imre hívott meg először erdélyi festőket a hajdúböszörményi és a hortobágyi művésztelepekre. Később ő maga is rendszeresen ellátogatott a gyergyószárhegyi Lázár kastélyba, ahol a Gyergyószárhegyi Alkotótábor működött és működik a mai napig is.

A 90-es évek elejétől kezdődően rengeteg gyergyószárhegyi témájú festmény született, az életmű kiemelkedő részét képezve. Ebben az időszakban a vastag, fekete kontúrok már teljesen eltűntek az Égerházi képekről, a színvilág is világosabb és vidámabb lett. Fehér falak, továbbá sárgás, barnás, vöröses színek jellemzik a festményt.

A gyergyószárhegyi művésztelepről és Égerházi Imre részvételéről az alábbi linken olvashatunk részletesen: Gyergyószárhegy, Erdély

A festmény Égerházi Attila tulajdona.